23 lutego 2025 roku to data, która zapisze się w historii powiatu zwoleńskiego jako moment wielkiego wyróżnienia i szansy na piękny kulturalny rozwój. W tym dniu powiat oficjalnie przejął tytuł Stolicy Kultury Mazowsza, stając się centrum artystycznych i kulturalnych wydarzeń województwa. Symboliczny klucz do Stolicy Kultury Mazowsza na ręce starosty zwoleńskiego Andrzeja Skorka przekazał marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Klucz do Stolicy Kultury Mazowsza na ręce starosty zwoleńskiego – Andrzeja Skorka złożyli Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego oraz Łukasz Molenda – wiceprezydent Radomia.
Uroczysta gala w Domu Kultury w Zwoleniu
Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli rządu, województwa, samorządów, kultury i społeczności lokalnej. Oprócz przedstawicieli samorządu powiatu zwoleńskiego, który reprezentowali: starosta zwoleński Andrzej Skorek, wicestarosta Kinga Kołaga, sekretarz powiatu Edyta Sulima, przewodniczący Rady Powiatu Edward Rybak, wiceprzewodniczący Rady Powiatu: Stanisław Bartosiewicz i Grzegorz Papis, członek Zarządu Powiatu Mirosław Chołuj, a także radni Rady Powiatu, wydarzenie uświetnił swoją obecnością marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik wraz z radnymi województwa Magdaleną Nowacką i Piotrem Papisem. Obecny był także wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek oraz posłowie na sejm RP: Anna Kwiecień, Andrzej Kosztowniak i Marek Suski. W gronie gości znaleźli się również: , biskup diecezji radomskiej Marek Solarczyk, burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, wiceprezydent miasta Radomia Łukasz Molenda, dyrektor delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Rafał Molga oraz samorządowcy i przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańcy powiatu zwoleńskiego.
Podczas uroczystości przekazania klucza do Stolicy Kultury Mazowsza obecni byli m.in. Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, Magdalena Nowacka i Grzegorz Papis – radni sejmiku województwa mazowieckiego, posłowie na sejm RP: Anna Kwiecień, Marek Suski i Andrzej Kosztowniak, Patryk Fajdek – wicewojewoda mazowiecki, Łukasz Molenda – wiceprezydent Radomia, Andrzej Skorek – starosta zwoleński, Arkadiusz Sulima – burmistrz Zwolenia oraz ksiądz biskup Marek Solarczyk – Ordynariusz Diecezji Radomskiej.
Wydarzenie otworzyła dyrektor Domu Kultury Natalia Anna Wieczerzyńska. Podkreślając znaczenie muzyki w tak podniosłej chwili, zaprosiła zebranych do wysłuchania występu Krzysztofa Paducha, utalentowanego akordeonisty ze Zwolenia, którego interpretacje muzyczne wprowadziły zgromadzonych w uroczysty nastrój.
Występ zwoleńskiego akordeonisty Krzysztofa Paducha.
Klucz do Stolicy Kultury Mazowsza trafił do Zwolenia
Po części muzycznej marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik pogratulował powiatowi zwoleńskiemu zdobycia prestiżowego tytułu Stolicy Kultury Mazowsza. - To wielkie wyróżnienie i jednocześnie zobowiązanie. Program Stolica Kultury Mazowsza jest prowadzony od 2001 roku i wymaga od samorządów ogromnego zaangażowania, współpracy gmin oraz bogatej oferty kulturalnej. Powiat zwoleński to miejsce o wielkim dziedzictwie, którego historia jest pełna wybitnych postaci, takich jak Jan Kochanowski, ale także osób, które na co dzień przyczyniają się do jego rozwoju. Gratuluję i mam nadzieję, że będziemy mogli uczestniczyć w wielu wyjątkowych wydarzeniach – powiedział marszałek Adam Struzik.
Symboliczny klucz w 2024 należał do miasta Radomia, a więc na ręce starosty zwoleńskiego Andrzeja Skorka przekazał go, wraz z marszałkiem Adamem Struzikiem, wiceprezydent Radomia Łukasz Molenda. Podkreślił on znaczenie tego wyróżnienia. - Tytuł Stolicy Kultury Mazowsza to nie tylko zaszczyt, ale też misja, obowiązek pielęgnowania tradycji, wspierania artystów i integracji społeczności poprzez kulturę. Cieszę się, że trafia on do powiatu zwoleńskiego, który łączy historię ze współczesnością i gdzie duch Jana Kochanowskiego nadal inspiruje kolejne pokolenia – podkreślał wiceprezydent przekazując klucz.
Powiat zwoleński perłą na mapie Mazowsza
Gospodarz powiatu Andrzej Skorek, odbierając klucz, mówił o tym, jak ważne jest to wyróżnienie dla lokalnej społeczności. - Serdecznie dziękujemy za przyznanie nam tego wspaniałego tytułu. Powiat zwoleński staje się prawdziwą perłą na mapie Mazowsza. Cieszę się, że komisja konkursowa doceniła naszą ofertę kulturalną i zaangażowanie wielu osób. Jestem przekonany, że nasze wydarzenia przyciągną nie tylko mieszkańców regionu, ale i całego województwa. Zadbamy o to, aby program kulturalny był różnorodny i nawiązywał do naszego bogatego dziedzictwa historycznego i kulturowego – powiedział starosta Andrzej Skorek.
Symbol Stolicy Kultury Mazowsza dumnie prezentują: Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, Andrzej Skorek – starosta zwoleński, Kinga Kołaga – wicestarosta oraz Arkadiusz Sulima – burmistrz Zwolenia.
Gratulacje zdobycia tak prestiżowego tytułu złożył burmistrz Zwolenia Arkadiusz Sulima, który podkreślił, że jest on nie tylko wyróżnieniem, ale i wyzwaniem. - Historia naszego miasta, które w tym roku obchodzi 600-lecie, jest pełna trudnych momentów, ale zawsze potrafiliśmy się podnieść i odbudować. Ten rok wykorzystamy, by pokazać, jak wiele mamy do zaoferowania – podkreślił burmistrz Arkadiusz Sulima.
Gratulacje złożyli także: wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek, obecni podczas wydarzenia posłowie na sejm RP oraz radni województwa, gratulując powiatowi tego wielkiego sukcesu.
Uroczystość dopełniło otwarcie wystawy fotograficzno-plastycznej nieżyjących artystów zwoleńskich „Pasje artystyczne naszych przodków” w galerii Przestrzeni Twórczej oraz Fotografii i Plastyki Domu Kultury w Zwoleniu.
Rok pełen wydarzeń
W ramach Stolicy Kultury Mazowsza w powiecie zwoleńskim odbędzie się wiele wydarzeń współorganizowanych z gminami powiatu i ośrodkami kultury, między innymi: Imieniny Pana Jana, Święto Polskiej Wsi, Teatrałki Zwoleńskie, Biesiada Gawędziarzy, Poetów i Śpiewaków Ludowych, Wieczór Poezji „Janowi Kochanowskiemu – My współcześni”, Czarnoleska Noc Muzeów oraz wiele innych.
Tytuł Stolicy Kultury Mazowsza to nie tylko wyróżnienie, ale także ogromna szansa na promocję powiatu zwoleńskiego w regionie i województwie, a przede wszystkim integrację społeczności poprzez sztukę i tradycję.
Mirosława Gregorczyk